تاریخ انتشار : شنبه 30 بهمن 1400 - 11:20
کد خبر : 383

واکنش به حاشیه‌سازی‌های پیرامون خرید میوه شب عید

واکنش به حاشیه‌سازی‌های پیرامون خرید میوه شب عید

اسماعیل قادری‌فر رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  با اشاره به اینکه با اجرای قانون انتزاع، بعد از ۸ سال مدیریت تنظیم بازار و امنیت غذایی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است، اظهار داشت:  بر اساس مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی  در تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۰ برای خرید و

اسماعیل قادری‌فر رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  با اشاره به اینکه با اجرای قانون انتزاع، بعد از ۸ سال مدیریت تنظیم بازار و امنیت غذایی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است، اظهار داشت:  بر اساس مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی  در تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۰ برای خرید و ذخیره سازی میوه های تنظیم بازاری شب عید شیوه نامه اجرایی تعیین شده  است که سازمان تعاون روستایی بر اساس آن عمل می‌کند.

وی افزود: بر این اساس کمیته راهبری با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بازرسی کشور، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، وزارت کشور و سازمان تعاون روستایی تشکیل و مقرر شد، سیب و پرتقال  تنظیم بازار شب عید از ۸ استان هدف خریداری شود.

برآورد قیمت تمام شده میوه های تنظیم بازار شب عید

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: بهای تمام شده  سیب زرد کوهپایه  تنظیم بازاری با قیمت ثابت برای عرضه در ایام پایانی سال ۱۴۵۰۰ تومان و پرتقال تامسون ۱۳۹۰۰ تومان برآورد شده است.

وی تصریح کرد: از ۲۰ اسفند تا ۱۵ فروردین میوه های تنظیم بازاری سیب و پرتقال در سراسر کشور  با توزیع هوشمند، درب منزل مصرف کنندکان توزیع می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای اولین بار است که میوه‌های تنظیم بازار شب عید به صورت هوشمند توزیع می شود اظهار داشت:  امیداریم که بر اساس ظرفیت های شبکه های توزیع هوشمند ۴۰ تا ۵۰ درصد این محصولات را با ارسال رایگان، در کلان شهرها درب منزل مردم تحویل دهیم و الباقی در فروشگاه های زنجیره ای، مغازه های سطح شهر و میادین میوه و تره بار توزیع خواهد شد.

قادری‌فر گفت: قیمت‌های یاد شده با در نظر گرفتن هزینه های نگهداری چند ماهه در سردخانه ها، سورتینگ، شستشو، حمل و نقل، افت وزن و ضایعات و…است که به قیمت اولیه خود میوه اضافه می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: قیمت اولیه خرید و خالص خود سیب ۸۵۰۰ تومان تا ۹۵۰۰ تومان و پرتقال  به طور میانگین ۸۰۰۰ تومان تا ۹۰۰۰ تومان است که هزینه های سربار یاد شده نیز به عنوان هزینه های تبعی در طول مدت ۴ ماه به آن اضافه می شود.

قادری‌فر گفت: هزینه های تبعی ذخیره سازی میوه های شب عید با حفظ قیمت تا زمان توزیع(۲۰اسفند تا ۱۴ فروردین) به قیمت خرید اولیه اضافه می شود.

سازمان تعاونی روستایی ایران , ستاد تنظیم بازار , بازار میوه ,

واکنش سازمان تعاون روستایی به حاشیه ها در خرید میوه شب عید

وی همچنین درباره نحوه انتخاب مباشر خرید میوه شب عید گفت: با مصوبه کمیته راهبردی، اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی ایران به عنوان مباشر اصلی انتخاب و مباشر اصلی نیز با انعقاد قرارداد با مباشرین خرد که عمدتا از اتحادیه های استانی و شهرستانی و سورتینگ داران مجاز  هستند اقدام به خرید میوه مورد نیاز کردند.

قادری نیا گفت: پس از دو مرحله مناقصه رسمی برگزار و در روزنامه رسمی و سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، اعلامیه منتشر شد؛ ۱۱ شرکت در دور اول و ۷ شرکت در دوم پاکت مزایده را دریافت کردند اما در هر دو مرحله فقط یک شرکت رسما در مناقصه شرکت کرد تا در نهایت آن شرکت با مصوبه کمیسیون معاملات سازمان انتخاب شود.

وی اظهار داشت: گزارش رسانه ملی متاثر از برخی از رسانه های زرد این القا را به وجود آورد که شرکت مازند آریا که تشابه اسمی با شرکت  سیمرغ آریا دارد، برنده مزایده شده است و اعضای هیات مدیره آن با بنده نسبت فامیلی دارند و ثبت شرکت  در محل تولدم بوده اما این دو شرکت تنها دارای تشابه اسمی هستند و صدا و سیما  اشتباه کرده است و شرکت بازرسی منتخب نیز با فرآیند کاملا قانونی انتخاب شده و هیچ رابطه سببی و نسبی نیز با بنده و بستگانم ندارد.

قادری‌فر گفت: از مردم، دیوان محاسبات، بازرسی کل کشور، بازرسی ویژه رئیس جمهور می‌خواهیم که به موضوع ورود کنند و اگر تخلفی توسط سازمان تعاون روستایی صورت گرفته برخورد کنند، در غیر این صورت با افرادی که با شبهه افکنی، آرامش مردم را به هم می‌زنند برخورد شود.

میوه‌های تنظیم بازاری شب عید در توزیع هوشمند در صورت ایراد بدون قید و شرط پس گرفته می‌شود

وی درباره کیفیت میوه های شب عید گفت: این محصولات بر اساس استانداردهای کیفی تعیین شده ذخیره و نگهداری می‌شود و قبل از توزیع، مجددا شبکه بازرسی بر کیفیت آنها نظارت دارد اما با این وجود در صورتی که در بسته های میوه،  فساد، آفت یا ایرادی داشته باشد مردم می توانند بدون قید و شرط میوه خریداری شده را عودت دهند.

قادری‌فر گفت: این اقدام برای احترام به حقوق مصرف کنندگان است که برای تحقق این مهم راهی جز هوشمند سازی شبکه های توزیع وجود ندارد.

این مقام مسئول ادامه داد:  شبکه های بزرگ تعاون روستایی و روستا بازارها در سراسر کشور تمام نقاط و روستا های کشور را در بر می‌گیرد و تلاش می کنیم این محصولات به دست همه مردم برسد.

سازمان تعاونی روستایی ایران , ستاد تنظیم بازار , بازار میوه ,

احتمال عدم توزیع میوه شب عید!

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میوه های تنظیم بازاری ۲۰ تا ۲۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه خواهد شد گفت: در صورتی که در بازار میوه شب عید با التهابات معمول مواجه نباشد و قیمت‌ها جهش نکنند طبیعتا میوه های ذخیره شده را در بازار عرضه نخواهیم کرد و به جای تزریق در بازار داخلی صادر می شوند؛ ما به طور همزمان حامی حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان هستیم و صیانت از بازار مصرف و ممانعت از رها شدگی بازار در ایام پایانی سال هدف نهایی ما در این طرح است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

Dr. Ghaderifar official site